Ποδόσφαιρο » U21

«Καρδιοχτύπησε» αλλά τα κατάφερε η Αγγλία !!

Παρασκευή, 26 Ιουνίου 2009

«Καρδιοχτύπησε» αλλά τα κατάφερε η Αγγλία !!Πηγή: ΣΠΟΡ-FM

Λίγο έλειψε να πέσει θύμα έκπληξης η εθνική ομάδα της Αγγλίας U21. Στο πλαίσιο των ημιτελικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, τα «λιοντάρια» επικράτησαν της οικοδέσποινας Σουηδίας στα πέναλτι με 5-4 και «έκοψαν» εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης έληξε 3-3, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν όλα τους τα τέρματα ανά ημίχρονο!

Οι Άγγλοι μπήκαν από το πρώτο κιόλας 45λεπτο στη θέση του οδηγού. Μόλις στο 1’ ο Κράνι άνοιξε το σκορ, στο 27’ ο Ονουότσα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 38’ ο αρχηγός των Σουηδών και υποψήφιος στόχος του Παναθηναϊκού, Μπιάρσμιρ, αναγκάστηκε σε αυτογκόλ.

Εκεί που όλοι περίμεναν ότι το παιχνίδι θα ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, ήρθε η αντεπίθεση των Σκανδιναβών. Στο δεύτερο μέρος, οι διοργανωτές έπαιξαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο και με σκόρερ τους Μπεργκ (68’ και 81’) και Τοϊβόνεν έστειλαν το ματς στην παράταση. Στα τριάντα επιπλέον λεπτά δεν προέκυψε κάποια αλλαγή και αναγκαστικά οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Οι Άγγλοι αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι και με 5-4 πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στον μεγάλο τελικό.