Ποδόσφαιρο » U21

Νικηφόρο φινάλε για Ιταλία και Σουηδία !!

Τετάρτη, 24 Ιουνίου 2009

Πηγή: ΣΠΟΡ-FM

Πολύ σημαντικές νίκες πέτυχαν οι Ιταλία και η Σουηδία και κέρδισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κάτω των 21. Η «σκουάντρα ατζούρα» έκαμψε την αντίσταση της Λευκορωσίας (κέρδισε με σκορ 2-1), ενώ οι Σουηδοί επικράτησαν της Σερβίας με σκορ 3-1.

Για τον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης, οι Ιταλοί δυσκολεύτηκαν περισσότερο από όσο πίστευαν από τους Λευκορώσους, ιδιαίτερα τη στιγμή που είδαν τον Κίσλιακ να δίνει στους τυπικά γηπεδούχους το προβάδισμα. Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι Ιταλοί θα πήγαιναν στο ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ, ήρθε ο Ακουαφρέσκα με εύστοχο χτύπημα πέναλντι και οδήγησε τις ομάδες στην ανάπαυλα ισόπαλες με σκορ 1-1. Έχοντας το ψυχολογικό αβαντάζ με το μέρος τους, οι Ιταλοί είδαν τον Ακουαφρέσκα να διπλασιάζει τα τέρματα τα δικά του και τις ομάδας του. Το 2-1 έμελε να είναι και το τελικό σκορ, και η Ιταλία ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει στην ημιτελική φάση την Γερμανία.

Στον άλλον αγώνα του ομίλου, οι Σουηδοί, μπροστά στο κοινό τους, δεν δυσκολεύτηκαν να περάσουν το εμπόδιο της Σερβίας και καθάρισαν τον αγώνα από το ημίχρονο. Συγκεκριμένα, βρισκόντουσαν προηγούμενοι με σκορ 2-0 από το πρώτο δεκαπεντάλεπτο με τον Μπέρκ να χρίζεται σκόρερ και τις δύο φορές (τη δεύτερη με πέναλντι) και τον Τοϊβόνεν να κάνει τρία τα τέρματα των Σουηδών, μόλις στο 29’. Ένα λεπτό νωρίτερα είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 ο Κασάρ, αλλά το γκολ που πέτυχε άσος της Αϊντόφεν λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, «έκοψε» τα πόδια των Σέρβων ποδοσφαιριστών. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν απλά διαδικαστικού χαρακτήρα, ιδιαίτερα μετά την αποβολή των Τόμοβιτς και Πέτκοβιτς από πλευράς των φιλοξενούμενων.