Ποδόσφαιρο » UEFA Europa League

Αήττητη στους 16 η Τσέλσι, διπλό ο Απόλλωνας Λεμεσού στο Βελοντρόμ !!

Παρασκευή, 14 Δεκεμβρίου 2018

Πηγή: sport24.gr

Αν και παρατάχτηκε με πάρα πολλές αλλαγές η Τσέλσι αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Βίντι και προκρίθηκε ως αήττητη στη φάση των 32 του Europa League.


Τρομερές συγκινήσεις επεφύλασε το φινάλε της φάσης των ομίλων του Europa League και φυσικά το ματς που έκλεψε την παράσταση ήταν ο θρίαμβος του Ολυμπιακού με 3-1 επί της Μίλαν που έστειλε την ελληνική ομάδα στους 32 και την επτάκις κάτοχο Champions League στο... σπίτι της.

Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα όσον αφορά στους πρώτους έξι ομίλους, ξεχώρισε σίγουρα η νίκη της Ζάλτσμπουργκ μέσα στην Γλασκώβη επί της Σέλτικ με 2-1 με την οποία πανηγύρισε το 6 στα 6 (μόνο αυτή και η Άιντραχτ Φρανκφούρτης το κατάφεραν από τους 12 συνολικά ομίλους) καθώς και το εντυπωσιακό 5-1 της Μπάγερ Λεβερκούζεν επί της ΑΕΚ Λάρνακας στην Κύπρο.

Η Βίντι ήταν η ομάδα που καιγόταν για τη νίκη για να πάρει το εισιτήριο για τη νοκ-άουτ φάση του Europa League ως δεύτερη και η Τσέλσι ταξίδεψε στην Ουγγαρία με πάρα πολλές αλλαγές (ο Σάρι θέλησε να δώσει ανάσες σε αρκετούς βασικούς), ωστόσο η κλάση των Λονδρέζων έφτανε και περίσσευε για να μείνουν αήττητοι και στο τελευταίο παιχνίδι τους στη φάση των ομίλων.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο σκορ με τους Αμπαντού (αυτογκόλ) και Νέγκο να απαντούν στο γκολ του Γουίλιαν, με τον Ζιρού να διαμορφώνει ωστόσο το τελικό 2-2 με φοβερό απευθείας χτύπημα φάουλ που έστειλε τη μπάλα στο Γ της αντίπαλης εστίας (παρά το γεγονός πως υπήρχε τερματοφύλακας πάνω στη γραμμή της εστίας και πήδηξε για να διώξει).

Το αποτέλεσμα πάντως αυτό δεν επηρέασε την υπόθεση πρόκριση όσον αφορά στη 2η θέση του 12ου ομίλου, αφού την ίδια ώρα η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ πετύχαινε μεγάλη νίκη στην Τούμπα με 3-1 επί του ΠΑΟΚ και ακολουθούσε την όμάδα του Μαουρίτσιο Σάρι στην επόμενη φάση.

Η τρομερή πορεία της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο φετινό Europa League συνεχίστηκε και στην Ρώμη, με τους Γερμανούς να επικρατούν 2-1 της Λάτσιο και να ολοκληρώνουν την παρουσία τους στους ομίλους με το εντυπωσιακό "6 στα 6", ενώ σπουδαίες νίκες που τους χάρισαν πρόκριση στην επόμενη φάση πανηγύρισαν Βιγιαρεάλ (2-0 την Σπαρτάκ Μόσχας), Σεβίλλη (3-0 την Κρασνοντάρ), Ραπίντ Βιέννης (1-0 την Ρέιντζερς) και Ρεν (2-0 την Αστάνα).


ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

1ος όμιλος
ΑΕΚ Λάρνακας - Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-5 (26’ Καταλά / 28’ Κορ, 41’ Λούκας Αλάριο, 68’ 86’ Κορ, 78’ Παουλίνιο)
Λουντογκόρετς - Ζυρίχη 1-1 (21’ Όντεϊ / 45’+1’ Σβίερτσοκ)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ
1. Μπάγερ Λεβερκούζεν 13 (16-9)
2. Ζυρίχη 10 (7-6)
3. ΑΕΚ Λάρνακας 5 (6-12)
4. Λουντογκόρετς 4 (5-7)


2ος όμιλος
Σέλτικ - Ζάλτσμπουργκ 1-2 (90’ Εντσάμ / 67’ Νταμπούρ, 77’ Γκούλμπραντσεν)
Λειψία - Ρόζενμποργκ 1-1 (47’ Κούνια / 86’ Ρεγκινίουσεν)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ
1. Ζάλτσμπουργκ 18 (17-6)
2. Σέλτικ 9 (6-8)
3. Λειψία 7 (9-8)
4. Ρόζενμποργκ 1 (4-14)


3ος όμιλος
Κοπεγχάγη - Μπορντό 0-1 (74’ Μπριάντ)
Σλάβια Πράγας - Ζενίτ 2-0 (32’ Ζρμχαλ, 41’ Στοχ)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ
1. Ζενίτ 11 (6-5)
2. Σλάβια Πράγας 10 (4-3)
3. Μπορντό 7 (6-6)
4. Κοπεγχάγη 5 (3-5)


4ος όμιλος
Ντίναμο Ζάγκρεμπ - Άντερλεχτ 0-0
Σπάρτακ Τρνάβα - Φενέρμπαχτσε 1-0 (41’ Γιλμάζ)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ
1. Ντίναμο Ζάγκρεμπ 14 (11-3)
2. Φενέρμπαχτσε 8 (7-7)
3. Σπάρτακ Τρνάβα 7 (4-7)
4. Άντερλεχτ 3 (2-7)


5ος όμιλος
Άρσεναλ - Καραμπάχ 1-0 (17’ Λακαζέτ)
Σπόρτινγκ Λισσαβώνας - Βόρλσκα 3-0 (17’ Μοντέρο, 35’ Μιγκέλ Λουίς, 44’ αυτ. Ντάλκου)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ
1. Άρσεναλ 16 (12-2)
2. Σπόρτινγκ Λισσαβώνας 13 (13-3)
3. Βόρλσκα 3 (4-13)
4. Καραμπάχ 3 (2-13)


6ος όμιλος

Ντουντελάνζ - Μπέτις 0-0
Ολυμπιακός - Μίλαν 3-1 (60’ Σισέ, 69’ αυτ. Σαπάτα, 81’ πεν Φορτούνης / 72’ Σαπάτα)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ
1. Μπέτις 12 (7-2)
2. Ολυμπιακός 10 (11-6)
3. Μίλαν 10 (12-9)
4. Ντουντελάνζ 1 (3-16)

 
7ος όμιλος
Ραπίντ Βιέννης - Ρέιντζερς 1-0 (84’ Λιούμπιτσιτς)
Βιγιαρεάλ - Σπαρτάκ Μόσχας 2-0 (11’ Τσουκβουέζε, 48’ Εκαμπί)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ
1. Βιγιαρεάλ 10 (12-5)
2. Ραπίντ Βιέννης 10 (6-9)
3. Ρέιντζερς 6 (8-8)
4. Σπαρτάκ Μόσχας 5 (8-12)


8ος όμιλος
Λάτσιο - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (56’ Κορέα / 65’ Γκατσίνοβιτς, 71’ Χάλερ)
Μαρσέιγ - Απόλλων Λεμεσού 1-3 (10’ Τοβέν / 7’ 30’ Μαγκλίτσα, 56’ Στυλιανού)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ
1. Άιντραχτ Φρανκφούρτης 18 (17-5)
2. Λάτσιο 9 (9-11)
3. Απόλλων Λεμεσού 7 (10-10)
4. Μαρσέιγ 1 (6-16)


9ος όμιλος
Μπεσίκτας - Μάλμε 0-1 (51’ Άντονσον)
Γκενκ - Σάρπσμποργκ 4-0 (3’ Γκάνο, 5’ Πέιντσιλ, 64’ Μπέργκε, 67’ Αϊντού)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ
1. Γκενκ 11 (14-8)
2. Μάλμε 9 (7-6)
3. Μπεσίκτας 7 (9-11)
4. Σάρπσμποργκ 5 (8-13)


10ος όμιλος
Ακχίσαρσπορ - Σταντάρ Λιέγης 0-0
Σεβίλλη - Κρασνοντάρ 3-0 (6’, 11’ Μπεν Γεντέρ, 48’ Μπανέγα)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ
1. Σεβίλλη 12 (18-6)
2. Κρασνοντάρ 12 (8-8)
3. Σταντάρ Λιέγης 10 (7-9)
4. Ακχίσαρσπορ 1 (4-14)


11ος όμιλος
Ντινάμο Κιέβου - Γιάμπλονετς 0-1 (10’ Ντολεζάλ)
Ρεν - Αστάνα 2-0 (66’, 73’ Σαρ)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ
1. Ντινάμο Κιέβου 11 (10-7)
2. Ρεν 9 (7-8)
3. Αστάνα 8 (7-7)
4. Γιάμπλονετς 5 (6-8)


12ος όμιλος
ΠΑΟΚ - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 1-3 (59’ Πρίγιοβιτς / 18’ Σκάβις, 42’ 45+1’ Σίγκνεβιτς)
Βίντι - Τσέλσι 2-2 (32’ Αμπαντού (αυτ.), 56’ Νέγκο / 30’ Γουίλιαν, 75’ Ζιρού)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ
1. Τσέλσι 16 (12-3)
2. ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ 9 (9-9)
3. Βίντι 7 (5-7)
4. ΠΑΟΚ 3 (5-12)

 

 

Live Scores
Videos