Ποδόσφαιρο » Champions League

Πρόκριση για Λιόν, ματσάρα με έξι γκολ στο Άγιαξ-Μπάγερν !!

Πέμπτη, 13 Δεκεμβρίου 2018

Πηγή: sport24.gr

Η Λιόν έμεινε όρθια στο παγωμένο Κίεβο και με το 1-1 με αντίπαλο την Σαχτάρ ακολούθησε την Σίτι στην επόμενη φάση. Χωρίς ήττα πάνε στους 16 Μπάγερν και Άγιαξ, δεύτερη φετινή ήττα για Γιουβέντους.

Σαχτάρ και Λιόν αναμετρήθηκαν στο Κίεβο με έπαθλο ένα μαγικό εισιτήριο για τη φάση των 16 του Champions League και οι γκονς ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν στο φινάλε καθώς το 1-1 τους επέτρεψε να αφήσουν πίσω τους την ομάδα του Ντόνετσκ για να συνεχίσουν την ευρωπαϊκή τους περιπέτεια και το 2019. Στο άλλο ματς του 6ου ομίλου, η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 2-1 την Χόφενχαϊμ με ανατροπή έχοντας για πρωταγωνιστή τον Λιρόι Σανέ που πέτυχε και τα δύο γκολ.

Στον 5ο όμιλο, Άγιαξ και Μπάγερν αναδείχτηκαν ισόπαλοι 3-3 και προκρίθηκαν στους 16 χωρίς ούτε μία ήττα στα έξι ματς που έδωσαν, ενώ η ΑΕΚ ηττήθηκε από την Μπενφίκα με το γκολ του Γκριμάλδο στο 88’ και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση μετρώντας έξι ήττες σε ισάριθμους αγώνες στους ομίλους.

Στον 8ο όμιλο, Γιουβέντους και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττήθηκαν με 2-1 στις έδρες των Γιουνγκ Μπόις και Βαλένθια αντίστοιχα, ωστόσο είχαν εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση στην επόμενη φάση.

5ος όμιλος

Μπάγερν και Άγιαξ ήταν με διαφορά οι δύο κορυφαίες ομάδες στον 5ο όμιλο και το απέδειξαν με τον πλέον πανηγυρικό τρόπο και στο μεταξύ τους παιχνίδι στο Άμστερνταμ, με το ματς να μην βγάζει νικητή όπως και στην πρόσφατη μονομαχία τους στο Μόναχο (1-1) και τις δύο ομάδες να προκρίνονται στην νοκ-άουτ φάση του Champions League ως αήττητες. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι στο 20’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Βαυαρούς (πρώτος που έφτασε τα 20 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις στα πέντε τοπ ευρωπαϊκά πρωταθλήματα), ο Τάντιτς έκανε την ανατροπή για τον Αίαντα με δύο γκολ στο 61’ και στο 82’, Λεβαντόβσκι και Κομάν έκαναν νέα ανατροπή με τέρματα στο 87’ και στο 90’, για να έρθει τελικά ο Νικολάς Ταλιαφίκο και να γράψει το 3-3 σε ένα σούπερ χορταστικό παιχνίδι, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Άγιαξ - Μπάγερν 3-3 (62’ 81’ πεν. Τάντιτς, 95’ Ταλιαφίκο / 13’ Λεβαντόβσκι, 86’ πεν. Λεβαντόβσκι, 90’ Κομάν)

6ος όμιλος

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ ήθελε μόνο τρίποντο για να πάρει το εισιτήριο για τους 16 του Champions League και από το 22ο λεπτό του αγώνα με την Λιόν κρατούσε την τύχη στα χέρια της με το γκολ του Ζούνιορ Μοράες. Ωστόσο, στο 65’ ήρθε η ώρα του Φεκίρ να μπει στο κάδρο των πρωταγωνιστών μ’ένα εκπληκτικό σουτ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής και με το 1-1 που έμεινε μέχρι το φινάλε, η πρόκριση πήγε στη Λιόν. Οι γκονς ακολούθησαν την Μάντσεστερ Σίτι, που την ίδια ώρα έκανε την ανατροπή κόντρα στην Χόφενχαϊμ με τα δύο γκολ του Λιρόι Σανέ (2-1) και άφηνε πίσω τη άσχημη γεύση που είχε από την πρώτη ήττα της στην Premier League από την Τσέλσι που την έριξε από την κορυφή.

Μάντσεστερ Σίτι - Χόφενχαϊμ 2-1 (45+1’ 61’ Σανέ / 16’ πεν. Κράμαριτς)
Σαχτάρ Ντόνετσκ - Λιόν 1-1 (22’ Ζούνιορ Μοράες / 65’ Φεκίρ)

1. Μάντσεστερ Σίτι 13 (16-6)
2. Λιόν 8 (12-11)
3. Σαχτάρ Ντόνετσκ 6 (8-16)
4. Χόφενχαϊμ 3 (11-14)

7ος όμιλος

Τι κι αν έγινε η πρώτη ομάδα που νίκησε τη Ρεάλ στη Μαδρίτη σε φάση ομίλων του Champions League από το 2009; Έμεινε στην τελευταία (4η) θέση του ομίλου κι αποχαιρέτησε την Ευρώπη. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνέτριψε τους μερένγκες στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου με 3-0 και τους υποχρέωσε στη χειρότερη εντός έδρας ήττα τους στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις! Η ομάδα της ρωσικής πρωτεύουσας άνοιξε το σκορ με τον Τσαλόβ στο 37ο λεπτό, ενώ στο 43ο ο Σενίκοβ διεύρυνε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Το τελικό σκορ της νίκης (0-3) πέτυχε ο Σίγκουρντσον στο 73ο. Η ΤΣΣΚΑ έγινε η πρώτη ομάδα που νικά δύο φορές τη Ρεάλ στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης, αλλά δεν προκρίνεται στην επόμενη.

Την τρίτη θέση και το εισιτήριο για τους 32 του Europa League κατέλαβε η Βικτόρια Πλζεν. Οι Τσέχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κόβαρικ στο 62ο λεπτό, η Ρόμα ισοφάρισε με τον Ουντέρ στο 68’ - ο Κώστας Μανωλάς ήταν στο βασικό σχήμα των τζαλορόσι με το περιβραχιόνιο του αρχηγού - αλλά η Βικτόρια πήρε τη νίκη και το εισιτήριο για τo Εuropa League με το γκολ του Τσόρι ύστερα από τέσσερα λεπτά (72’).

Οι ήττες ανώδυνες για τις ομάδες της ισπανικής και ιταλικής πρωτεύουσας αντίστοιχα. Πριν την έκτη αγωνιστική, ήταν γνωστό ότι η Ρεάλ είχε προκριθεί ως πρώτη και η Ρόμα ως δεύτερη.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Ρεάλ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-3 (37’ Τσαλόβ, 43’ Σενίκοβ, 73’ Σίγκουρντσον)
Πλζεν - Ρόμα 2-1 (62’ Κόβαρικ, 72’ Τσόρι / 68’ Ουντέρ)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Ρεάλ 12 (12:5)
2. Ρόμα 9 (11:8)
3. Πλζεν 7 (7:16)
4. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 7 (8:9)

8ος όμιλος

Γιουβέντους και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχαν εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στα νοκ-άουτ παιχνίδια του Champions League και το γεγονός αυτό θα πρέπει να τις... γλύκανε μετά την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων όπου αμφότερες γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, τέσσερα 24ωρα πριν το μεγάλο ντέρμπι με την Λίβερπουλ στην Premier League, ηττήθηκε με 2-1 στο Μεστάγια από την Βαλένθια (συνεχίζει στο Europa League), ενώ εκείνη του Αλέγκρι, λίγες ημέρες μετά την επικράτηση επί της Ίντερ στο Καμπιονάτο, γνώρισε την ήττα με 2-1 στη Βέρνη από την Γιουνγκ Μπόις (αποκλείστηκε ως τελευταία στον όμιλο).

Βαλένθια - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (17’ Σολέρ, 47’ αυτ. Τζόουνς / 80’ Ντιμπάλα)
Γιουνγκ Μπόις - Γιουβέντους 2-1 (28’ πεν. 68’ Οαρό / 87’ Ράσφορντ)

1. Γιουβέντους 12 (9-4)
2. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 10 (7-4)
3. Βαλένθια 8 (6-6)
4. Γιουνγκ Μπόις 4 (4-12)