Ποδόσφαιρο » Champions League

Τεσσάρα η Μπάρτσα με... Μάγο Μέσι !!

Πέμπτη, 4 Οκτωβρίου 2018

Πηγή: gazzetta.gr

Ο... θρύλος Μέσι πέτυχε δυο γκολ στο Wembley, είχε δυο δοκάρια και η Μπαρτσελόνα πέρασε εύκολα από το Λονδίνο επικρατώντας 4-2 της Τότεναμ. Γκολάρα ο Ράκιτιτς, γκάφα ο Γιορίς.

Η ματσάρα της χρονιάς έγινε στο Wembley! Εξαιρετική η Μπαρτσελόνα, απίθανος Μέσι και οι Καταλανοί επικράτησαν 4-2 της Τότεναμ. Δυο γκολ ο Αργεντίνος, δυο δοκάρια και η ομάδα του Βαλβέρδε στην κορυφή με έξι βαθμούς. Οι Σπερς δεν έπεισαν, ο Γιορίς και η άμυνα έκαναν πολλά λάθη, με συνέπεια να παραμείνουν στον πάτο χωρίς πόντο. Μόνο η Λυών το 2007 και η Μαρσέιγ το 2010 προκρίθηκαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης με... 0 βαθμούς στη 2η αγωνιστική.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ δυνατά, αιφνιδίασε τους Σπερς και πήρε τον έλεγχο με το... καλημέρα! Μόλις στο 2ο λεπτό ο Μέσι με εντυπωσιακή πάσα έβγαλε τον Αλμπα, ο Ισπανός εκμεταλλεύθηκε την τραγική έξοδο του Γιορίς, μοίρασε ιδανικά στον Κουτίνιο ο οποίος πέτυχε το πρώτο γκολ με τη Μπάρτσα στο Champions League. Οι Καταλανοί είχαν την υπεροχή και δυο καλές προσπάθειες με Μέσι, Λενγκλέ! Ωστόσο, στο 28ο λεπτό η Μπαρτσελόνα σίγησε το Γουέμπλεϊ για δεύτερη φορά, με τον Ράκιτιτς να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό γκολ με σουτ έξω από την περιοχή. Οι Σπερς ήταν νευρικοί, δεν μπoρούσαν να δημιουργήσουν, όταν στο ημίωρο ο αντίπαλος είχε 60% κατοχή, αλλά και δυο ακόμα καλές ευκαιρίες με Κουτίνιο και Σουάρες. Μόλις μια τελική για την Τότεναμ στο α’ μέρος, αλλά ο Τερ Στέγκεν μπλόκαρε το σουτ του Λαμέλα.

Ο Λιονέλ Μέσι μπήκε ορεξάτος στην επανάληψη, αλλά είχε ραντεβού με την ατυχία! Τόσο στο 47ο λεπτό όσο και στο 51’ οι προσπάθειες του Αργεντίνου σταρ βρήκαν στο δοκάρι. Αντίθετα, ο Κέιν στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία βρήκε δίχτυα. Στο 52’ ο Λαμέλα μοίρασε στον αρχηγό των Σπερς, ο οποίος έφτασε τα 10 γκολ σε 12 ματς στο Champions League. Ο Μέσι απάντησε άμεσα και στο 56’ βρήκε δίχτυα στο Γουέμπλεϊ, κάτι που είχε πετύχει και στον τελικό του 2011. Οι Λονδρέζοι ρίσκαραν, οι Καταλανοί χαλάρωσαν και στο 66’ μπήκαν οι γηπεδούχοι μπήκαν στο κόλπο! Ο Λαμέλα βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ, κόντραρε στον Λενγκλέ και κατέληξε στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν. Η πίεση των γηπεδούχων αυξήθηκε, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, μιας και οι προσπάθειες των Κέιν, Σάντσες δε βρήκαν στόχο! Η Τότεναμ ρίσκαρε, αλλά δεν της βγήκε, μιας και ο Μέσι στο 90’ διαμόρφωσε το 4-2.

Αϊντχόφεν-Ιντερ 1-2

Ανατροπή και νίκη επί της Τότεναμ στην πρεμιέρα, ανατροπή και νίκη και επί της Αϊντχόφεν στο Philips Stadium για την Ιντερ, η οποία έκανε το 2x2 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης, με τον Ικάρντι να σκοράρει ξανά. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έδειξε χαρακτήρα μετά τη γκολάρα του Ροζάριο για το 1-0, ισοφάρισε με τον Ναϊνγκολάν, πέρασε μπροστά με τον αρχηγό της και κράτησε το σκορ χάρη και στον Χαντάνοβιτς, περιμένοντας πλέον δύο μεγάλα παιχνίδια με την Μπαρτσελόνα.

Το ματς είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα και οι Ολλανδοί ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με το σουτ του Ροζάριο που απέκρουσε ο Χαντάνοβιτς, με τον Ντ’Αμπρόζιο να προλαβαίνει πριν σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα ο Περέιρα. Λίγα λεπτά μετά πάντως, στο 27’, κανείς δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο σουτ του Ροζάριο, ο οποίος άφησε άγαλμα τον Σλοβένο τερματοφύλακα για το 1-0! Τα πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν χειρότερα για την Ιντερ στο 41’ αλλά ο διαιτητής, κάτω από τις έξαλλες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, έδειξε κίτρινη και όχι κόκκινη κάρτα στον Χαντάνοβιτς που ακούμπησε την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής, για να σοκαριστεί η Αϊντχόφεν στο 44’: Σουτ του Ασαμόα, απόκρουση του Ζετ, γύρισμα του Ικάρντι, νέο σουτ του Ναϊνγκολάν και 1-1.

Παρ’ όλα, η PSV θα μπορούσε να πάρει ξανά προβάδισμα στο 49’ αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι μετά το σουτ του Περέιρο, με το ματς να είναι ανοιχτό 100%. Οπως είναι γκολτζής 100% και ο Ικάρντι, ο οποίος στο 60’ τσίμπησε την μπάλα με το κεφάλι και άφησε τους Ζετ και Σβαμπ να... τρακάρουν, κάνοντας εύκολα το 1-2 στην κενή εστία! Οι Ιταλοί είχαν, πλέον, το σκορ που ήθελαν και φρόντισαν να το κρατήσουν ως το τέλος, λέγοντας ένα grazie και στον Χαντάνοβιτς, ο οποίος στο 79’ απέκρουσε το κοντινό ψαλιδάκι του Μαλέν, κλειδώνοντας το τρίποντο για την Ιντερ.

Νάπολι-Λίβερπουλ 1-0

Κάρλο Αντσελότι σημαίνει Champions League και αυτό το κατάλαβε η περσινή φιναλίστ στον αγώνα του San Paolo καθώς δέχθηκε πίεση στο δεύτερο μέρος και στο τέλος λύγισε. Η Νάπολι άφησε πίσω την άσχημη ισοπαλία με τον Ερυθρό Αστέρα και είναι πλέον μόνη πρώτη με 4 βαθμούς στον ’όμιλο του θανάτου’ τον οποίο συμπληρώνει η Παρί Σεν Ζερμέν. Ο Λορέντζο Ινσίνιε πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 90’ για τους Vesuviani, δυσάρεστη είδηση ότι ο Ναμπί Κεϊτά αποχώρησε τραυματίας στο 19’ για τους Reds.

Καλά διαβασμένη φάνηκε η Νάπολι κόντρα στην Λίβερπουλ την οποία περιόρισε αισθητά από την αρχή. Οι γηπεδούχοι είχαν καλή ευκαιρία στο 10’ όταν ο Ινσίνιε έφυγε και έπιασε το αριστερό αλλά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ και στο 19’ τα νέα για τους Reds δεν ήταν καλά καθώς έχασαν με τραυματισμό τον Ναμπί Κεϊτά. Ο ρυθμός ήταν καλός, οι δύο ομάδες έδειχναν διάθεση να φύγουν στην κόντρα, όμως δεν ήταν εύκολο. Στο 33’ δημιουργήθηκε η επόμενη καλή στιγμή, με τον Μίλικ να κάνει το σουτ και τον Αλισον να αποκρούει με το ένα χέρι, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Μίλνερ έκανε δολοφονικό μαρκάρισμα για κόκκινη κάρτα, όμως τη γλίτωσε με κίτρινη.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Αντσελότι πίεσε περισσότερο και έσπρωξε πιο βαθιά την Λίβερπουλ. Στο 50’ και το 51’ ο Μίλικ δοκίμασε το ισχυρό αριστερό του αλλά ο Αλισον ήταν εξαιρετικός και όσο τα λεπτά περνούσαν φαινόταν ότι οι Ιταλοί ήταν σαφώς πιο επιθετικοί. Ο Αντσελότι προτίμισε να να αφήσει τον Πολωνό φορ να κουράζει τους αντιπάλους και στο τελευταίο 20λεπτο έβαλε τον Μέρτενς σε ένα κόλπο που του βγήκε. Στο 73’ ο Βέλγος έβγαλε τρομερή μπαλιά στον Καγιεχόν που δεν τα κατάφερε και στο 81’ είχε δοκάρι με πλασέ στην κίνηση. Τελικά το χρυσό γκολ για τους Partenopei πέτυχε στο 90’ ο Ινσίνιε σπρώχνοντας την μπάλα στην κενή εστία από την τέλεια ζυγισμένη πάσα του Καγιεχόν από δεξιά (1-0).

Παρί Σεν Ζερμέν-Ερυθρός Αστέρας 6-1

Τον κατηγορούν ότι εξαφανίζεται στα μεγάλα ραντεβού. Σίγουρα όμως στα μικρότερα ματς ξέρει να βγάζει τρελά γούστα. Οπως έκανε τώρα ο Νεϊμάρ, με τον Ερυθρό Αστέρα να πληρώνει τα κέφια του. Ο Βραζιλιάνος έκανε φοβερά πράγματα και οδήγησε την Παρί στο χορταστικό 6-1, στην κατά ένα γκολ δηλαδή μεγαλύτερη νίκη της στο Champions League.

Ο Νεϊμάρ έστησε τη φιέστα, ξεκινώντας με απ’ ευθείας φαουλάρα (20’) και με τη μία τελείωμα (22’). Πλέον ο λογαριασμός μόνο θα αυξανόταν επικίνδυνα εις βάρος των Σέρβων. Στο 37’ ήταν η σειρά του Καβάνι για το 3-0, έχοντας και λίγη τύχη στο σουτ του. Ετσι έφτασε τα 33 γκολ γκολ στο θεσμό, πιάνοντας στην 15η θέση τον Φερνάντο Μοριέντες.

Οι Παριζιάνοι σπατάλησαν τεράστιες ευκαιρίες και ειδικά ο Μπαπέ που πάλευε να βρει δίχτυα. Ο Μενιέ έστρωσε τέλεια με το εξωτερικό και ο Ντι Μαρία έγραψε το καρέ (41’), ενώ έφτασε και η στιγμή του Μπαπέ (70’) σε πάρε βάλε του Μπερνάτ, από φάση που ξεκίνησε σούπερ ξανά ο Νεϊμάρ. Ο τελευταίος είχε ακόμα μία φαουλάρα (81’), πιάνοντας τον Κακά με 30 γκολ στην κορυφή των Βραζιλιάνων σκόρερ του Champions League.

Ο ίδιος βέβαια έφτασε τα πέντε γκολ-φάουλ στη διοργάνωση και κανείς από το 2012-’13 που εκείνος εμφανίστηκε στην Ευρώπη, δεν έχει τόσα. Λίγο νωρίτερα ο Μαρίν (74’) είχε βάλει το γκολ της τιμής για τους Σέρβους που έζησαν άσχημο black out στην Πόλη του Φωτός.

Ντόρτμουντ-Μονακό 3-0

Μετά τη νίκη επί της Μπριζ στο Βέλγιο η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε με 3-0 της γεμάτης προβλήματα Μονακό και έκανε το απόλυτο στον όμιλο. Οι Βεστφαλοί δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι φιλοξενούμενοι απείλησε, αλλά ο Μπούρκι στάθηκε στο ύψος του σε ακόμη ένα παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι από την άλλη απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με τον Αλκάθερ, αλλά το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Αυτό που άλλαξε στην επανάληψη ήταν η είσοδος του Μπρουν Λάρσεν για την Ντόρτμουντ στη θέση του Βολφ με τη σέντρα. Ο Δανός ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 51’ και έδιωξε το άγχος για τους γηπεδούχους, που κυριάρχησαν στη συνέχεια και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ακόμη περισσότερα τέρματα. Στο 69’ ο Αλκάθερ αστόχησε σε πέναλτι, όμως 3’ αργότερα έκανε το 2-0, πριν ο Ρόις κάνει το τελικό 3-0 στις καθυστερήσεις!

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπριζ 3-1

Η Ατλέτικο υποδέχθηκε την Μπριζ μετά το διπλό στην Μονακό και μπορεί να δυσκολεύτηκε περισσότερο από ότι περίμενε, όμως στο τέλος επιβλήθηκε με 3-1 με πρωταγωνιστή τον Αντουάν Γκριζμάν και έκανε το 2 στα 2 πριν τα παιχνίδια κορυφής με την Ντόρτμουντ.

Οι Μαδριλένοι άνοιξαν το σκορ στο 28’ με υπέροχο και πανέξυπνο πλασέ του Γκριζμάν, όμως στο 39’ ο Γκρένεβελντ με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ομπλάκ, κάνοντας το 1-1! Τα πάντα κρίθηκαν στην επανάληψη, όταν στο 67’ ο Γκριζμάν πέτυχε και δεύτερο γκολ για το 2-1 ύστερα από εκπληκτική ενέργεια και ασίστ του Ντιέγκο Κόστα. Το τελικό 3-1 ήρθε στο 4’ των καθυστερήσεων με τον Κόκε και η Ατλέτικο έφτασε τους 6 βαθμούς.

Πόρτο-Γαλατάσαραϊ 1-0

Μετά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου η Πόρτο είχε ως επιτακτική ανάγκη τη νίκη εντός με τη Γαλατάσαραϊ. Ηταν καλύτερη, αλλά και οι Τούρκοι έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες. Ωστόσο, βρέθηκε μόνος του εντός μικρής περιοχής ο Μαρεγκά (49’) έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και με κεφαλιά χάρισε το τρίποντο στους Δράκους. Το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους και οι Πορτογάλοι πέρασαν στην κορυφή του γκρουπ, όπου συγκατοικούν με τη Σάλκε.

Λοκομοτίβ Μ.-Σάλκε 0-1

Σε έναν ρευστό όμιλο, η Σάλκε έβαλε βάσεις πρόκρισης, αφού επικράτησε 1-0 στη Μόσχα της Λοκομοτίβ. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, ωστόσο η ουσία ήταν των Γερμανών, με τον ΜακΚένι να... παγώνει τους Ρώσους στο 89’! Ετσι, η Σάλκε ρέφαρε μετά την εντός έδρας ισοπαλία στην πρεμιέρα με την Πόρτο, αντίθετα η Λοκομοτίβ έμεινε χωρίς βαθμό. Οι Ρώσοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, πίεσαν και προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στη Σάλκε. Είχαν τον έλεγχο, αλλά και δυο καλές φάσεις, αλλά τόσο το σουτ του Μπαρίνοβ όσο και η προσπάθεια του Μιραντσούκ δε βρήκαν στόχο. Η Σάλκε ήταν καλύτερη στην επανάληψη, ο Τεντέσκο ρίσκαρε με τις αλλαγές των Μπενταλέμπ, Μπουργκστάλερ και δικαιώθηκε. Ο Κονοπλιάνκα είχε καλές στιγμές, αλλά τη λύση έδωσε ο ΜακΚένι στο 89’ με υπέροχη κεφαλιά.

Λοκομοτίβ Μόσχας-Σάλκε 0-1
Πόρτο-Γαλατασαράι 1-0