Ποδόσφαιρο » UEFA Europa League

Μάγκας Απόλλων, ξέρανε τη Λιόν στο 93’ !!

Παρασκευή, 15 Σεπτεμβρίου 2017

Πηγή: ΣΠΟΡ-FM

Απόλλων με ψυχή! Με γκολ του Σαρντινέρο στο 93’, η ομάδα της Λεμεσού ξέρανε τη Λιόν, παίρνοντας -δίκαια- την ισοπαλία, 1-1! Με αυστηρό πέναλτι είχαν ανοίξει το σκορ οι Γάλλοι. Διασυρμός για Έβερτον!

Ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, απέναντι σε μία από τις μεγαλύτερες ομάδες της Ευρώπης, πανηγυρίζει ο Απόλλων Λεμεσού και μάλιστα, έτσι όπως ήρθε, αποκτά μεγαλύτερη αξία!

Οι ψυχωμένοι Κύπριοι κοίταξαν κατάματα τη Λιόν, δεν πτοήθηκαν από το αυστηρό πέναλτι (για χέρι του Σαντάνα) στο 52’, με το οποίο ο Ντεπάι άνοιξε το σκορ και αφού ο Βάλε έκανε την απόκρουση του αγώνα στο 83’ -στην εκτέλεση φάουλ του Ολλανδού- «χτύπησαν» στο φινάλε!

Αφού... προειδοποίησαν, λοιπόν, στο 90’, με τον Ζελάγια να χάνει τεράστια ευκαιρία, οι «γαλάζιοι» δεν το έβαλαν κάτω και, τρία λεπτά αργότερα, ο Μαρτίνες έκανε την μπαλιά από δεξιά, ο Σαρντινέρο έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Λόπες, «γράφοντας» το τελικό 1-1!

Στο άλλο ματς της πρεμιέρας του Europa League, για τον 5ο όμιλο, η Αταλάντα διέσυρε 3-0 την τραγική Έβερτον! Η ιταλική ομάδα, στην επιστροφή της στην Ευρώπη μετά από 26 χρόνια(!), ήταν, πραγματικά, σαρωτική στο πρώτο ημίχρονο, όπου και πέτυχε ΚΑΙ τα τρία γκολ της, με Μασιέλο (27’), Γκόμες (41’) και Κριστάνιε στο 44ο λεπτό!

Στο β’ μέρος έκανε διαχείριση και έτσι, ξεκινάει με «τρίποντο» την προσπάθειά της για πρόκριση στην επόμενη φάση. Όσο για την ομάδα του Γουέιν Ρούνεϊ ήταν, επιεικώς, εκτός τόπου και χρόνου.

«Σεληνιασμένη» εμφανίστηκε στην πρεμιέρα της στο Europa League η Μίλαν!

Οι «ροσονέρι» διέλυσαν με το εκκωφαντικό 5-1 την Αούστρια, μέσα στη Βιέννη κι έστειλαν… μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση.

Παράλληλα, «υποχρέωσαν» τους Αυστριακούς να έρθουν στην Ελλάδα σε δύο εβδομάδες –για το παιχνίδι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ- με τσακισμένη ψυχολογία!

Δεν έχει σταματημό το... τρένο της Έστερσουντ! Η δήμιος του ΠΑΟΚ -και της Γαλατά- πέρασε (0-2) από την Ουκρανία απέναντι στη Ζόρια και ξεκίνησε παραμυθένια, ως «σταχτοπούτα», στους ομίλους του Europa!

Χωρίς να φορτσάρει η Μαρσέιγ επικράτησε με 1-0 της Κόνιασπορ με γκολ του Ραμί από κόρνερ. Στο άλλο παιχνίδι του 9ου ομίλου η Γκιμαράες προηγήθηκε αλλά η έμπειρη Σάλτσμπουργκ πήρε την ισοπαλία 1-1.

Με εμφατικό τρόπο ξεκίνησαν στους ομίλους Σοσιεδάδ και Ζενίτ. Οι Βάσκοι έκαναν ζέσταμα στην έδρα τους με την Ρόζενμποργκ (4-0), ενώ οι Ρώσοι σάρωσαν την Βάρνταν στα Σκόπια (5-0).